İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Ülkemizde ve dünyada en çok konuşulan yabancı dil olan İngilizce, gün geçtikçe insan hayatında daha da önemli olmaya başladı. Özellik küreselleşmenin ve teknolojinin etkisiyle İngilizce iletişim için büyük bir ihtiyaç haline gelmiş ve bu İngilizce yabancı dil bilgimiz sayesinde tüm dünya ile iletişim kurabiliyoruz.

Dünya çapındaki alışveriş siteleri, arkadaşlık siteleri, haber siteleri, sosyal medya, bloglar ve gazete siteleri için olmazsa olmaz yabancı dil İngilizce’dir. Basit bir İngilizce bilgisi sayesinde bile ebay, amazon, alibaba gibi büyük ve ucuz alışveriş sitelerinden alışveriş yapabilir ve ülkemizde satılan fiyatların en az yarısına o ürünü temin edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha sonra detaylı bir yazı yayınlayacağız.

ingilizce-ogrenme-yontemleri

İngilizce öğrenme yöntemleri konusunda yapabileceğiniz birçok uygulama mevcut. Bunları yapmadan önce neden İngilizce öğrenmek istediğinizi ve İngilizce öğrenerek bunu hangi alanlarda kullanacağınızı bilmeniz gerek.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz basit alışveriş işlemleri için İngilizce öğrenmek istiyorsanız intenetten tureng gibi bir sözlük açarak bilmediğiniz kelimelere oradan bakarak işinizi görebilirsiniz. Zaten alışveriş siteleri herkese hitap etmesi bakımından basit ve anlaşılır ifadeler kullanır.

Ancak, bir sayfadaki haberi okuyup anlamak için İngilizce öğrenmek istiyorsanız sürekli bu tarz yazılar okumalı ve sözlük kullanmalısınız. Her sektörün kendine göre özel terminolojisi olduğu gibi haberciliğin de kendine göre özel terminolojisi vardır. Bazı tuhaf kalıplar, değişik kelimeler, ağdalı cümleler gibi. Bu durumda İngilizce dil yapısını biraz bilirseniz ve sözlük de kullanabilirseniz okuduklarınızı zamanla daha çok anlamaya başlarsınız.

Eğer akademik ve teknik düzeyde bir İngilizce öğrenmek istiyorsanız, okuduğunuzu iyice anlayarak yorumlamanız gerekiyorsa, YDS’den en az 70 almanız gerekiyorsa ve çeviri yapabilecek kapasitede İngilizce bilgisine sahip olmak istiyorsanız o zaman ciddi şekilde bu işe eğilmeniz gerekiyor. Bunun içinde şu yolları izleyebilirsiniz:

  • Lise veya üniversiteden basit bir temeliniz yoksa özel kurslar aracılığıyla temel İngilizce öğrenmeniz gerekiyor. İngilizce grammer, dil bilgisi, bazı kelimeleri ve basit iletişim tekniklerini özel İngilizce kurslarında öğrenebilirsiniz.
  • YDS’den 70 alabilecek düzeyde İngilizce öğrenmek isterseniz yine özel kurslara gidebilirsiniz. Zira her amaca göre farklı kur seçenekleri mevcuttur. Ancak yeteri kadar İngilizce dil bilginiz varsa sürekli test çözerek, İngilizce test yöntemlerini araştırarak, kelime ezberleyerek de YDS sınavından 70 alabilirsiniz. İngilizce test çözme teknikleri konusuna daha sonra özellikle değineceğiz. Yine internetten araştırma yaparak İngilizce test çözme konusunda bilgi bulabilirsiniz.
  • Çeviri yapacak düzeyde İngilizce öğrenmek istiyorsanız öncelikle yaptığınız çevirilerin ne düzeyde olacağını ve nerede kullanılacağını bilmeniz gerek. Kişisel kullanımlarınız için basit usulde çeviri yapmak istiyorsanız internneteki online İngilizce sözlükler ve Google Translate gibi online çeviri programlarından yararlanarak bir nebze de olsa işinizi halledebilirsiniz. Yalnız Google çeviri işine fazla güvenmemenizi ve bu aracı sadece bir sözlük gibi kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • İleri bir düzeyde profesyonel çeviri yapmak isterseniz eğer hala vaktiniz varsa (okumanın yaşı yoktur!) Mütercim-Tercümanlık okumanız gerekiyor. Ancak böyle bir imkanınız yoksa ve iyi bir İngilizce bilginiz varsa sürekli pratik yaparak, daha önce uzman tercümanlarca çevrilmiş yayınları kendiniz de çevirerek ve daha sonra bunları karşılaştırarak, yaptığınız çevirileri iyi bir tercüman arkadaşınıza kontrol ettirerek profesyonel İngilizce çeviri konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce konuşmayı öğrenmek için ise her şeyden önce sürekli pratik yapmanız gerekmekte. Nasıl İngilizce konuşabileceğiniz konusunda bir sonraki makalemizde detaylı bilgi vereceğiz.