Yabancı Dil En İyi Nasıl Öğrenilir

Yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz fakat bir türlü en iyi nasıl öğrenebilirim ve neler yapabilirim gibi sorulara cevap bulamıyorsanız bu rehberi okumanızda büyük fayda var. Yabancı dilin, artık uluslar arası ortak bir bağlayıcı olması ve iletişimi güçlendirdiği yadsınamaz bir gerçek olarak ortaya çıkıyor. Ülkemiz sınırlarında bile olsanız, tatile gittiğinizde yabancılarla iletişim kurmak adına yabancı bir dil bilmeniz gerekiyor.

Yabancı Bir Dil En İyi Nasıl Öğrenilir?

Sesli Tekrarlar Yaparak Bilinçaltınızı Güçlendirin: Bilinçaltını en çok etkileyen ve en uzun süreli kayıt süresi bulunan sesler ile birlikte bilinçaltınızı güçlendirin. Bol tekrar yapın. Örneğin; yabancı bir film izliyor veya yabancı bir müzik dinliyorsunuz. Filmde geçen kısımları veya şarkıda geçen kısımları tekrar ederek basit ama etkili bir pratik yapma şansını yakalayabilirsiniz.

Yabancı Dil Konuşan Arkadaşlar Edinin: Konuştuğunuz dili konuşan arkadaşlar edinmenizde her zaman için fayda var. İletişim ve teknoloji çağında olmamız sebebiyle internet üzerinden etkili bir şekilde yabancı dil konuşma pratiğini bolca yapabilmeniz mümkün. Günümüzde artık Twitter, Gmail, Facebook, Skype gibi sosyal ortamlar üzerinden yabancı dil yazma pratiği yapabilir ve hatta görüntülü olarak yabancı dil konuşabilirsiniz.

Filmler Altyazısı Olmadan Seyredin: Basit gibi göründüğü kadar aynı zamanda etkili ve zihni zorlayıcı bir işlemdir. Filmleri altyazısı olmadan seyrettiğinizde zihniniz daha aktif bir şekilde yabancı dile odaklanacaktır. Eğer altyazısız yapamam diyorsanız da öğrendiğiniz dilin altyazısı ile birlikte filmi izleyebilirsiniz. Bu konuya bolca zaman ayırdıktan sonra kendi gelişiminize şaşıracak ve filmleri anlamaya başlayacaksınız. Filmleri anlamaya başladıktan sonra ise kendinizi daha çok bu konu üzerinde yoğunlaştıracak ve ileride film çevirisi yapabilir hale gelmeyi isteyeceksiniz. Unutmayın, inanmak başarmanın yarısıdır.

Gelişiminizi Kaydedin: Gelişim sürecini kaydetmeniz, motivasyon kazanmanız açısından etkili bir unsur olabilmektedir. “Başlangıçta neredeydim, şimdi neredeyim?” tarzında bir gelişim raporu tutarsanız dönüp baktığınızda ne kadar çok yol kat ettiğinizi görebilirsiniz. Her zaman için başladığınız noktadaki bilginizi bugünkü halinizle karşılaştırmak ve az da olsa gelişim grafiği çizdiğinizi görmek sizleri yabancı dili daha fazla öğrenmeye itecek çok önemli bir detaydır.

Hata Yapmaktan Korkmayın: Dil öğrenmeye başladıktan sonra yaptığınız pratiklerde yanlış yapmaktan asla korkmayın. Hata yaptıkça öğrenecek ve öğrendikçe daha ileriye gideceksiniz. Bu yüzden hata yapmaktan korkmayarak pratik yapmaya devam edin ve kendinizi cesaretlendirin.

Yazım Egzersizi Yapın: Yabancı bir dili öğrenirken hiç şüphesiz en çok yapmanız gereken işlemlerden birisi de yazım egzersizleridir. Yazım egzersizini sürekli olarak yaparak yeni kelimeler öğrenebilir ve aynı zamanda gramer olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Yazım egzersizi için internetten de faydalanarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa yabancı dil egzersizi yapmak adına kitap alabilir ve kitaptaki soruları çözerek daha etkili bir yol izleyebilirsiniz.