Dünyada Konuşulan Diller

Dünyada, dillerin ortaya çıkış sürecinden günümüze kadar o kadar çok farklı dil konuşulmuş ve konuşulmaya devam etmiştir ki günümüzde modern haliyle 300 farklı dil aktif olarak konuşulmaktadır. Resmi rakamlara göre 2200 adet dil toplamda konuşulmaktadır. Dünya üzerindeki 300 aktif ve modern konuşulan dil içerisinden en çok konuşulan 10 dil ise şöyle sıralanmaktadır.

1.Çince

Çince, dünya üzerinde şu an itibariyle en çok konuşulan dildir. 1 milyarı aşkın insanın Çinceyi konuştuğu resmi değerlere yansımıştır. Aynı zamanda Çince aktif olarak konuşulmasının yanı sıra farklı lehçelere de dağılım göstermiş olan bir dil olması itibari ile pek çok farklı varyasyonu da kendi içerisinde bulunan bir dildir.

2.İngilizce

Dünyanın en çok konuşulan 2.dili olarak İngilizce bulunmaktadır. Dünyanın en çok konuşulan dili olmaması İngilizcenin gelişimini engellememektedir. İngilizce, dünya üzerinde en çok öğrenilen diller arasında baş sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda İngilizce, sadece İngiltere gibi anadil olarak İngilizce konuşulan ülkelerde değil dünyanın pek çok farklı ülkesinde ortak bir dil olarak kabul görmektedir. Resmi rakamlarla günümüzde 400 milyondan fazla insanın İngilizce konuştuğu kayıtlara geçmiştir.

3.İspanyolca

Hint-Avrupa dil ailesi arasında yer almakta olan İspanyolca, dünya üzerinde en fazla konuşulan 3.dil olarak ön plana çıkmaktadır. 280 milyon kişiyi aşkın bir sayı ile aktif olarak konuşulmaktadır. Resmi dil olarak İspanyolcayı, İspanya haricinde kullanan ülkeler: Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Arjantin, Bolivya, Şili, Ekvador, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay, Guatemala, Honduras, Meksika ve Venezuela olarak gözükmektedir.

4.Rusça

277 milyondan fazla kişi şu anda Rusçayı aktif olarak konuşmaktadır. Rusya’nın her geçen gün daha fazla yayılım göstermesi itibariyle Rusça, dünya üzerinde tanınan bir dil haline gelmiştir.

5.Hintçe

Hindistan 250 milyondan fazla kişi tarafından konuşulması itibariyle dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olmaktadır. Yapısı itibari ile Urducaya çok fazla benzemekte olan bu dil, Hint-Avrupa dil ailesinin bir üyesidir. Hintçenin dünya üzerinde farklı coğrafyalarda yaşayan insanlara ulaşması ise Bollywood (Hint Sineması) ile birlikte olmuştur.

6.Arapça

Arapça, dünya tarihinin en eski dillerinden biri olarak kabul görmektedir. Yaklaşık 245 milyon kişinin Arapça konuştuğu varsayılmaktadır. Arapça, kendi içerisinde lehçe değişiklikleri bulunan ve farklı lehçelerle birlikte konuşulan bir dildir.

7.Bengal Dili

Bengal Dili adından pek fazla söz ettirmese de, Bengladeşin dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olması itibari ile dünyanın en çok konuşulan dilleri arasına girmeyi başarmış bir dildir.

8.Portekizce

190 milyon kişinin Portekizce konuştuğu sanılmaktadır. Portekizcenin günümüzde bu düzeye gelmesinin en büyük etkeni ise, Portekizli kâşiflerin 12.yy da birçok farklı dünya ülkesine seyahat etmiş olmasıdır.

9.Malayca

Endonezya ve Malezya da konuşulan bu dili 159 milyona yakın kişi konuşmaktadır.

10.Fransızca

Melodik bir dil olması itibari ile aşk dili olarak da kabul gören Fransızcayı 130 milyondan fazla kişi konuşmaktadır.